SZKOLENIOWA PLATFORMA SERWISÓW INFORMACYJNYCH  

Atak orek na polski jacht

Grupa orek zaatakowała pływający w wodach Cieśniny Gibraltarskiej polski jacht. Doszło do uszkodzenia steru i przecieku, na skutek czego łódź zatonęła. - Nie wiadomo, jakie są intencje tych ssaków morskich - powiedziała Agnieszka Veljković z WWF Polska. Naukowcy mają wiele teorii.

- Podpłynęły i zaczęły uderzać - powiedział Lech Lewandowski, armator jachtu, który został uszkodzony przez morskie ssaki. - Po uszkodzeniu steru nastąpił przeciek. (...) Był duży, mimo dodatkowych pomp od służb ratowniczych, nie udało się go opanować

W ciągu ostatnich trzech lat odnotowano blisko pół tysiąca tego typu zachowań. Orki podpływają do dużych jednostek, atakują płetwy sterowe, czyli części ruchome jachtów. Naukowcy wypowiadają się, że nie wiadomo, jakie są intencje tych ssaków morskich.

Naukowcy skłaniają się ku takiej najbardziej prawdopodobnej wersji, która mówi o tym, że ludzie w zauroczeniu tymi drapieżnikami podpływają za blisko i zaburzają ich spokój, zmuszając te drapieżniki do obrony

Druga wersja, która też jest możliwa, mówi o tym, że zwierzęta te są w dużym stresie spowodowanym zmianami klimatu.

- Ten stres wynika z tego, że znajdują się po prostu na krawędzi wymarcia - zauważyła Veljković. Jednostki pływające bardzo często zbyt blisko podpływają orek, a więc w zwierzętach tych wyzwala się stres. - Muszą one podjąć akcję obronną, bronią swojego życia i swojego stada - podkreśliła.

Trudno powiedzieć, co robią orki, nie ma jednoznacznej teorii - mówił Artur Krzyżak, biolog morza z Akwarium Gdyńskiego. - Na pewno nie jest to atak w zrozumieniu zniszczenia jachtu, no bo nie zatrzymywałyby się na płetwie sterowej. To są potężne zwierzęta, które dysponują olbrzymią siłą. Natomiast czym te zachowania są tłumaczone, jest wiele teorii począwszy od tej związanej z zachowaniem terytorialnym, zachowaniem obronnym, po teorie, które bardziej do mnie przemawiają, dotyczące enrichmentu, czyli dotyczące zabawy lub nauki - tłumaczył.

 

My w sieci

Zasoby sieciowe dziennikarskiej innowacji: 

Patronat Medialny


Innowacja pedagogiczna jest realizowana pod patronatem medialnym i we współpracy z Miesięcznikiem Społeczno-Kulturalnym KREATYWNI (http;//e-kreatywni.eu) Wyróżniający się uczniowie z klas dziennikarskich (za zgodą prawnych opiekunów/rodziców) odbywają staż dziennikarski w redakcji miesięcznika. Miesięcznik Kreatywni zajmuje się promocją młodych pozytywnych, kreatywnych i solidarnych. Jest również organizatorem różnych konkursów dla dzieci i młodzieży dla inicjowania ich kreatywności.

 

 

kontakt


VI Liceum Ogólnokształcące im. Obrońców Helu
ul. Głęboka 11
80-759 Gdańsk

STUDIO RADIOWE
sala nr 07 (parter)

Koordynator:

Janek Jackowicz Korczyński

jan-korczynski@vilogdansk.pl
facebook.com/janekjk/

Finansowanie innowacji

Innowacja pedagogiczna jest finansowana ze środków przyznanych przez Urząd Miasta Gdańsk.