próby rozwoju kompetencji publicystycznych:
Obecnie w zakresie publicystyki uczymy się dopiero pisać. Widoczne publikacje to tylko wersja t
estowo/robocza.
Błędy redakcyjne oraz pozycje wymagające poprawek widoczne są tylko w osobom uprawnionym w strefie wewnętrznej. 

 

Zawody jakie już nie istnieją.

Każdy wie jakie są w tych czasach prace, bo zawsze myślimy w jakiej branży chcemy pracować, ale niektóre z obecnych prac nie będzie w przyszłości istnieć, tak samo jak te które już nie istnieją. Takie nieistniejące zawody miały kiedyś swój cel które tylko one mogły spełnić, gdyż nie było technologii która mogłaby to zrobić za nas lub zamienników tego co kiedyś wydawało się nie do zmienienia.

Kiedyś docenianą pracą była praca jako Operator centrali – niegdyś praca w centrali telefonicznej wyglądała tak, iż osoba pracująca w niej przełączała rozmowę z jednego miejsca do drugiego, poprzez włożenie wtyczki telefonicznej do odpowiedniego gniazda. George Williard Croy stał się pierwszym na świecie operatorem telefonicznym, kiedy w styczniu 1878 roku rozpoczął pracę w Boston Telephone Dispatch Company. Podczas, gdy Emma Mills Nutt stała się pierwszą kobietą – operatorką telefoniczną, kiedy zaczęła pracę w tej samej firmie we wrześniu 1878 roku. Później telefony nie potrzebowały takich rzeczy, a bez pracy operatora, działanie telefonów stało się dużo łatwiejsze.

Kolejnym zawodem było wędrowne ostrzenie noży. Dla nas teraz coś takiego może wydać się szalone, no bo przecież można sobie po prostu kupić ostrzałkę do noży, ale kiedyś takowej nie posiadano, gdyż taka ostrzałka była dużo większa niż te które mamy teraz.

Następnym dość nietypowym zawodem był budzik ludzki. Jak sama nazwa wskazuje to jest po prostu osoba która cię budzi. Poniekąd takimi osobami można nazwać swoich rodziców, rodzeństwo lub partnera kiedy cię budzą rano, ale wtedy taki budzik ludzki budził swoich klientów do pracy. Co więcej nie mieli oni dostępu do mieszkania klientów więc musieli pukć w drzwi bądź w okno długim kijem.

Ostatnim zawodem którym się z wami podzielę jest ustawianie kręgli. Zamiast maszyn które robią to dla ciebie, byli tam wtedy pracownicy którzy za każdym razem biegli ustawić kręgla dla swoich klientów.

Jest to dość ciekawe jakie szalone kariery mogło się wybrać, a teraz jak tych zawodów nie ma, nikt się nawet nie zastanowi jak wszystko funkcjonowało skoro nie było takiej technologii jaką mamy w dzisiejszych czasach. To co robią teraz maszyny, kiedyś robili ludzie, a w przyszłości też technologia zastąpi niektóre zawody które będą już niepotrzebne, każdy o nich zapomni, a jak usłyszą jak my funkcjonowaliśmy bez tych zamienników z pewnością będą zszokowani.

Informacje są zaczerpane z: MyHeritage blog i z wiedzy własnej.

 

My w sieci

Zasoby sieciowe dziennikarskiej innowacji: 

Patronat Medialny


Innowacja pedagogiczna jest realizowana pod patronatem medialnym i we współpracy z Miesięcznikiem Społeczno-Kulturalnym KREATYWNI (http;//e-kreatywni.eu) Wyróżniający się uczniowie z klas dziennikarskich (za zgodą prawnych opiekunów/rodziców) odbywają staż dziennikarski w redakcji miesięcznika. Miesięcznik Kreatywni zajmuje się promocją młodych pozytywnych, kreatywnych i solidarnych. Jest również organizatorem różnych konkursów dla dzieci i młodzieży dla inicjowania ich kreatywności.

 

 

kontakt


VI Liceum Ogólnokształcące im. Obrońców Helu
ul. Głęboka 11
80-759 Gdańsk

STUDIO RADIOWE
sala nr 07 (parter)

Koordynator:

Janek Jackowicz Korczyński

jan-korczynski@vilogdansk.pl
facebook.com/janekjk/

Finansowanie innowacji

Innowacja pedagogiczna jest finansowana ze środków przyznanych przez Urząd Miasta Gdańsk.