zadanie 2023-09-14: Nowa platforma, system oceniania, założenie konta w systemie

nowy system:

Zainstalowano nową wersję platformy sieciowej dla realizacji dziennikarskiej innowacji pedagogicznej. Pracujemy na otwartym, wolnym oprogramowani (licencja GNU/GPL) Systemu Zarządzania Treścią (Content Management System) Joomla. Poprzednia platforma bazowała na wersji 3.n systemu i została obecnie na naszym szkolnym systemie zamknięta i zarchiwizowana (wersja ta w sierpniu b.r. przestała być wspierana i rozwijana, Obecny system naszej platformy rozpoczęliśmy rozbudowywać na bazie wersji 4.n CMS JOOMLA.

Został on od podstaw przebudowany w oparciu o aktualnie dostępne technologie sieciowe. Największą zmianą systemu jest jego lepsze dostosowanie do responsywnej obsługi redakcyjnej (ułatwienie obsługi strefy redakcyjnej za pomocą smartfona),

zmiana przedmiotowego systemu oceniania:

Na rok szkolny 2023/24 zmienia się przedmiotowy system oceniania.  KONIECZNOŚĆ JEGO ZMIANY WYNIKA Z NEGATYWNEJ OCENY AKTYWNOŚCI w ramach realizacji celów przedmiotu w minionych latach. Jeśli celem dziennikarskiej innowacji pedagogicznej jest UCZENIE SIĘ przez DZIAŁANIE. a nie tradycyjna obecność na lekcjach (z której nic nie wynika) istnieje konieczność oceniania nie wykonywanych tylko dla ocen zadań a bardziej oceniania systematycznego działania. Po przecież takie działanie (a nie odfajkowanie obecności na lekcji) jest narzędziem osobistego rozwoju kompetencji cyfrowych i społecznych. Ma szansę rozwinąć też umiejętność samodzielnego uczenia się ustawicznego jako podstawowej kompetencji niezbędnej dla skutecznego funkcjonowania we współczesnym świecie.

Dlatego ustalamy nowe zasady oceniania w ramach naszej dziennikarskiej aktywności:

  1. Zamiast cyfrowego systemu oceniania (oceny 1-6) dla ocen cząstkowych wprowadza się dla ocen cząstkowych system procentowy (podobnie jak dla zajęć z języka polskiego)

  2. Procentowe oceny cząstkowe będą wystawiane za aktywność w każdym kolejnym tygodniu. Katalog możliwych aktywności zawiera również takie, które można wykonać w trakcie cotygodniowych zajęć zgodnych z planem lekcji. 
    Lekcje te planujemy przeprowadzać w formie konsultacji zbiorowych w trakcie których będzie okazja  ,,odfajkowania'' obowiązkowego działania oraz konsultacji i uwag do tej aktywności. Szczegółowy katalog procentowej oceny zostanie ustalony po 15 września b.r.

  3. Za dodatkowe zaangażowanie w działalność dziennikarską i reporterską otrzymuje się dodatkowe punkty.
  4. Opis zadań do wykonania będzie publikowany systematycznie na każdy tydzień w dziale ZADANIA.

  5. Aby umożliwić samodzielne uczenie się w dziale POMOC będą systematycznie publikowane materiały instruktażowe do jakich odsyłać będą kolejne zadania. Pozwoli to na nabywanie umiejętności ustawicznego okazjonalnego samokształcenia okazjonalnego (sięgam do instrukcji/do źródeł wtedy, gdy tego potrzebuję bez konieczności tradycyjnego uczenia się ,,na zapas''. NAM ZALEŻY NA ROZWIJANIU UMIEJĘTNOŚCI a nie na ,,zakuwania wiedzy''.

 

zadanie do wykonania ( 14 września):

  1. Każda uczennica/uczeń ma obowiązek zarejestrowania się w nowym systemie zgodnie z opisem znajdującym się bezpośrednio pod formularzem rejestracyjnym tutaj: http://pressmedia.vilogdansk.pl/index.php/redakcja/rejestracja
  2. Zadanie można wykonać za pomocą komputera (laptopa, tabletu) lub za pomocą smartfona.

  3. Za pomyśle wykonanie zadania przyznaje się 75% oceny
    (zadanie zbyt proste i banalne na 100%)

  4. Termin wykonania zadania: 20 września 2023. Zadanie wykonane po terminie do kolejnej lekcji (21 IX) może być ocenione najwyżej na 20%. Po tym terminie ocena nie może być już poprawiona.

My w sieci

Zasoby sieciowe dziennikarskiej innowacji: 

Patronat Medialny


Innowacja pedagogiczna jest realizowana pod patronatem medialnym i we współpracy z Miesięcznikiem Społeczno-Kulturalnym KREATYWNI (http;//e-kreatywni.eu) Wyróżniający się uczniowie z klas dziennikarskich (za zgodą prawnych opiekunów/rodziców) odbywają staż dziennikarski w redakcji miesięcznika. Miesięcznik Kreatywni zajmuje się promocją młodych pozytywnych, kreatywnych i solidarnych. Jest również organizatorem różnych konkursów dla dzieci i młodzieży dla inicjowania ich kreatywności.

 

 

kontakt


VI Liceum Ogólnokształcące im. Obrońców Helu
ul. Głęboka 11
80-759 Gdańsk

STUDIO RADIOWE
sala nr 07 (parter)

Koordynator:

Janek Jackowicz Korczyński

jan-korczynski@vilogdansk.pl
facebook.com/janekjk/

Finansowanie innowacji

Innowacja pedagogiczna jest finansowana ze środków przyznanych przez Urząd Miasta Gdańsk.