Uszka z grzybami to klasyczny dodatek do wigilijnego barszczu czerwonego na zakwasie. W grudniu przygotowuje się je z suszonych leśnych grzybów, w szczególności z podgrzybków i borowików. W pozostałe dni roku przepis można dostosować do świeżych grzybów. Podpowiadamy przepis na idealne uszka z grzybami, które nie skleją się w gotowaniu.
Farsz do uszek z grzybami nie potrzebuje wielu składników. Wystarczy pamiętać o wcześniejszym namoczeniu grzybów i zmieleniu ich z podsmażoną na maśle cebulą. Jeśli masa jest zbyt rzadka, można ją zagęścić dodatkiem kaszy manny lub bułki tartej. Poznaj przepis na sprawdzone uszka z grzybami.
Uszka z grzybami – prosty przepis na Boże Narodzenie
Liczba porcji: na 80-100 sztuk.
Czas przygotowania: 2 godziny.
Stopień trudności: łatwy.
Składniki:
- 1 kg mąki pszennej,
- 300 ml gorącej wody,
- szczypta soli,
- 2 łyżki oleju rzepakowego,
- opcjonalnie: 1 jajko.
Farsz do uszek z grzybami:
- 140 g suszonych grzybów,
- 1 cebula,
- 10 g masła,
- 30 g bułki tartej,
- sól i świeżo zmielony czarny pieprz do smaku.
Sposób przygotowania:
- Grzyby należy namoczyć w wodzie przy najmniej 6 godzin wcześniej. Powinny być miękkie.
- Następnie grzyby trzeba odcedzić, ugotować i zemleć w maszynce do mięsa. Można także zblendować je na gładką masę.
- Cebulę trzeba umyć, obrać i posiekać w kostkę. Następnie podsmażyć z masłem na rozgrzanej patelni i dodać do zmielonych grzybów.
- Składniki na farsz należy dokładnie wymieszać i doprawić solą i pieprzem do smaku. Następnie do nadzienia należy dodać bułkę tartą do zagęszczenia masy.
- Z mąki, wody, oleju i soli należy zagnieść zwarte ciasto. Nie należy dosypywać mąki. Ciasto powinno zgęstnieć i wyrobić się w jednolitą kulę pod wpływem dłuższego zagniatania.
- Ciasto należy podzielić na cztery kawałki, zostawić na 10 minut do rozwinięcia glutenu. Następnie można je cienko rozwałkować.
- Szklanką lub foremką do okrągłych ciastek należy wykrawać porcje ciasta, kłaść na nich łyżeczkę farszu i formować tradycyjne uszka.
- Gotowe uszka należy kłaść w odstępach na oprószonej mące drewnianej desce w małych odstępach.
- W dużym garnku o grubym dnie trzeba zagotować około 3 l wody i posolić. Na wrzątek należy wrzucać uformowane uszka i gotować aż do wypłynięcia.
- Ugotowane uszka z grzybami warto kłaść na szerokiej tacy w odstępach i delikatnie posmarować olej. Dzięki temu nie będą się sklejać.