ILUSTRACJE (05): pozycjonowanie ilustracji (np. oblewanie tekstem)

ILUSTRACJE (05): pozycjonowanie ilustracji (np. oblewanie tekstem)

Każda ilustracja wstawiona do tekstu ,,z automatu'' wyświetla się w osobnym akapicie. Warto tu wspomnieć, że zawsze wyświetlana jest responsywnie to znaczy, że dostosowuje się do wielkości urządzenia na jakim jest oglądana.

Jeśli jednak chcemy, aby ilustracja była oblewana tekstem z prawej lub lewej strony (co jest atrakcyjną opcją ilustrowania publikacji) to efekt taki możemy łatwo uzyskać w formularzu parametrów załączonej ilustracji.

Formularz jest dostępny pod prawym klawiszem myszki, jeśli klikniemy w edytorze na ilustrację zaznaczając ją jakom blok:   

W formularzu tym w zakładce zaawansowane możemy zmienić pozycjonowanie ilustracji w stosunku do tekstu: zaznaczy c, że tekst ma oblewać ilustrację z prawej lub lewej strony.

Ważnym jest również, aby zadbać o to aby tekst nie przylegał ,,na styk'' do ilustracji i między ilustracją a tekstem był zachowany odpowiedni margines.

Dlatego powinniśmy w formularzu zdefiniować margines poziomy (używamy najczęściej wartości 10) a w polu styl dopisać instrukcję CSS w postaci:

  • float: left; 
    jeśli chcemy aby ilustracja była równana do lewego marginesu i z prawej strony oblana tekstem.

  • float: right;
    gdy chcemy ilustrację równać do prawego marginesu.

Być może to jest utrudnienie, że trzeba wpisywać kod w języku CSS, który odpowiada za sposób wyświetlania danych w serwisach internetowych. Udostępnienie jednak pola do edycji CSS ilustracji zamiast pola wyboru: równaj do prawej, równaj do lewej umożliwia wiele innych opcji zmiany CSS dla tego elementu.


NO CÓŻ: tak to działa i warto na marginesie tego wiedzieć, że współcześnie serwisy internetowe są definiowane w 3 językach programowania: HTML5 (treść), CSS (sposób wyświetlania) oraz JS (definiowanie interakcji) a przestarzałe programy nauczania informatyki w szkole zwyczajnie kłamią ucząc HTML po staremu.            

 

My w sieci

Zasoby sieciowe dziennikarskiej innowacji: 

Patronat Medialny


Innowacja pedagogiczna jest realizowana pod patronatem medialnym i we współpracy z Miesięcznikiem Społeczno-Kulturalnym KREATYWNI (http;//e-kreatywni.eu) Wyróżniający się uczniowie z klas dziennikarskich (za zgodą prawnych opiekunów/rodziców) odbywają staż dziennikarski w redakcji miesięcznika. Miesięcznik Kreatywni zajmuje się promocją młodych pozytywnych, kreatywnych i solidarnych. Jest również organizatorem różnych konkursów dla dzieci i młodzieży dla inicjowania ich kreatywności.

 

 

kontakt


VI Liceum Ogólnokształcące im. Obrońców Helu
ul. Głęboka 11
80-759 Gdańsk

STUDIO RADIOWE
sala nr 07 (parter)

Koordynator:

Janek Jackowicz Korczyński

jan-korczynski@vilogdansk.pl
facebook.com/janekjk/

Finansowanie innowacji

Innowacja pedagogiczna jest finansowana ze środków przyznanych przez Urząd Miasta Gdańsk.