Ballada of Hollis Brown

Ballad of Hollis Brown to  piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w sierpniu 1963 r. i wydana na trzecim studyjnym albumie The Times They Are a-Changin' w styczniu 1964 r.
Jest to jedna z najbardziej dramatycznych kompozycji Boba Dylana. Opowiada ona historię zdeterminowanego, pozbawionego wszystkiego farmera z Dakoty Południowej, który zabija swoją rodzinę i siebie. Dylan kilkakrotnie podkreślał prawdziwość tej historii. m.in., gdy po raz pierwszy opublikował tę kompozycję w magazynie folkowym Broadside (producentami byli „Sis” Cunningham i Gorden Friesen) jako „The Rise and Fall of Hollis Brown: A True Story”.
Struktura utworu jest interesująca, gdyż muzycznie jest on folkową balladą, ale tekst ma typową formę bluesową. Wykazuje także niewielki wpływy muzyki z Appalachów, zwłaszcza w figurach granych na pojedynczych strunach basowych, co przypomina ballady o mordercach typu „Railroad Boy”, która to piosenka znalazła się na Anthology of American Folk Music (Folkways 1952 i wznowienie w 1997 r. przez Smithsonian Institution).
Piosenka jest znakomicie skomponowana pod względem dramatycznym i mogłaby być scenariuszem do filmu w stylu Gron gniewu, Z zimną krwią czy Badlands.
 
Posłuchajmy fragmentu oryginału w wykonaniu samego Boba Dylana.
 
 
Tekst na język polski przetłumaczył dyplomowany wodzirej i DJ Piotr Pastor
 
Sylwek Szweda nagrał polską wersję ballady 15 maja 2005 roku.
 
Ciekawostka aranżacyjna: dla uzyskania odpowiedniego efektu strun basowych gitary na potrzeby ballady struna E6 została przestrojona na D.
 
 
Posłuchajmy:
 
https://sylwekszweda.pl/www/php/showmedia.php?id=179
 
 

Innowacja pedagogiczna jest finansowana ze środków przyznanych przez Urząd Miasta Gdańsk.

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! templates by AgeThemes