4ry razy w koło

Ballada 4th Time Around - piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w lutym i wydana na albumie Blonde on Blonde w maju 1966 r. 

Piosenka ta jest jedną z najbardziej kontrastowych piosenek albumu; jej fantazyjny i surrealistyczny tekst jest w sprzeczności z popowo-folkową melodią z wpływami stylu Tex-Mex i brzmiącą „pozytywkowo” z powodu powtarzającego się motywu muzycznego.
 
Tekst opisuje końcowe momenty związku, być może nawet trójkąta miłosnego. Dylan śpiewa śpiewa piosenkę jednej z kobiet o tej drugiej kobiecie, jednak z tekstu wynika, że obie się znają; w mieszkaniu pierwszej znajduje się fotografia drugiej.
 
Komponując tę piosenkę Dylan był zainspirowany romantycznym utworem „Norwegian Wood (This Bird Has Flow)” zespołu The Beatles.
[fragment]
 
Jednak kompozycja Dylana jest zdecydowanie bardziej wyrazista, tajemnicza, o ciemniejszym wydźwięku, gdy traktuje o niewierności i pragnieniu wybaczenia.
„4th Time Around” powstała zaledwie w dwa miesiące po „Norwegian Wood”. John Lennon uważał kompozycję Dylana za „wspaniałą” jednak później dodał komentarz, iż był także wobec niej „paranoiczny”, być może ze względu na szybkość i jakość odpowiedzi Dylana.
 
Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że dwa ostatnie wersety tekstu są skierowane do Johna Lennona, który wiele czerpał z twórczości Dylana, a sama piosenka jest pewnego rodzaju odpowiedzią na mocno dylanowskie "Norwegian Wood" Beatlesów.
 
Posłuchajmy krótkiego fragmentu oryginału Boba Dylana:
 
 
Polska wersja powstała w marcu 2019 r. 
Słowa i Wykonanie: Sylwek Szweda.
Posłuchajmy:
 
 

Innowacja pedagogiczna jest finansowana ze środków przyznanych przez Urząd Miasta Gdańsk.

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! templates by AgeThemes