dziennikarstwo internetowe / edukacja przez działanie (learning by doing) 
nasze publikacje (SERWIS INFORMACYJNY zobacz: TUTAJ)

Darth Duckous: gwiezdne(?) wojny.

 Darth Sidious bierze się z Insidious - słowa znaczącego zło, Darth Vader bierze się ze słowa Invader, czyli kogoś, kto inwazuje, Darth Maul bierze się z malicious co oznacza złośliwy ale też zły. Tak więc jak nazwaćby nowego Dartha?

Moją propozycją jest Darth Duckous nazwa pochodzi od duck, czyli kaczka. Dlaczego porównuję Gwiezdne Wojny do współczesnej Polski? Już tłumaczę:

 Musimy zachować naszą wiarę w Republikę. Dzień, w którym przestaniemy wierzyć, że demokracja działa, to dzień,w którym ją stracimy.
(org, We must keep our faith in the Republic. The day we stop believing democracy can work is the day we lose it.) To słowa królowej Jamillii, które dziwnym trafem łączą się z naszą rzeczywistością Polski dziś i przez ostatni czas.

 Myśląc o tym, pomyślałam też o tym, co w Nowej Nadziei czyli 4 epizodzie Gwiezdnych Wojen droid R2D2 wyświetlił na hologramie - Księżniczkę Leię mówiącą do Obi-Wana Kenobiego
“Pomóż mi, Obi-Wanie Kenobi. Jesteś moją jedyną nadzieją. (org. Help me, Obi-Wan Kenobi. You’re my only hope.).
I nie ukryję, że to co my dziś mówimy to “Pomóż nam Unio Europejsko, świecie jesteście naszą jedyną nadzieją”.

 Właśnie tak umiera wolność. Przy gromkim aplauzie.
(org. So this is how liberty dies. With thunderous applause.) jak powiedziała Padmé Amidala matka Luke’a i Leii Skywalkerów, żona Anakina później Dartha Vadera.
Tak, umiera wolność… nie brzmi to znajomo? Podczas pandemii COVID-19, tysiące ludzi dzień w dzień strajkuje, bo nie chcę oddać się w ręce Dartha Duckousa, nie pozwolić mu decydować za nas, jak już to robi całej ciemnej strony mocy. Ale wolność umiera, wraz z jego uśmiechem, z jego knuciem i niszczeniem życia innych w imię swoich założeń i przekonań.
A my - rebelia, nie możemy na to pozwolić!

 Chciałabym zakończyć artykuł ostatnim cytatem a zarazem prośbą do Dartha Duckousa.
Z czasem cierpienie twoich ludzi przekona Cię do zobaczenia naszego punktu widzenia.
(org. In time, the suffering of your people will persuade you to see our point of view.) powiedział to Nute Gunray.

I tym cytatem, mam nadzieję, że Darth Duckous zrozumie, że potrzeby ludu są ważniejsze od jego ambicji. Choć nie zapowiada się to, w żaden sposób w przyszłości, ale nawet Darth Vader nawrócił się, by uratować swojego syna, więc dalej można mieć nadzieję, że Darth Duckous się kiedyś ocknie.

Innowacja pedagogiczna jest finansowana ze środków przyznanych przez Urząd Miasta Gdańsk.

Free Joomla! templates by AgeThemes