"Act Cool" Tobly McSmith: recenzja

Drukuj

Książa Act Cool opowiada o transpłciowym chłopcu, który rozpoczyna swoją naukę w nowojorskiej Szkole Sztuk Performatywnych.

August Greene- nasz główny bohater, mieszkał w Pensylwanii z rodzicami, którzy nie akceptowali tego kim jest i pozwolili mu zamieszkać z ciocią która jest z Nowego Yorku jedynie z względu na szkołe. Nowy York otwiera przed Augustem nowe możliwości oraz pozwala mu być sobą czego w towarzystwie rodziców nie może doświadczyć.

Zacznę od tego, że autor tej książki czyli Toby McSmith jest oczywiście osobą trans. Książka sama w sobie według mnie mocno średnio napisana mimo to temat bardzo ważny. Wszystko było powierzchownie opisane. Pojawiało się tam naprawdę sporo postaci ale żadnej z nich nie poświęcono odpowiedniego czasu aby dobrze czytelnikom ją przedstawić oprócz suchych faktów na jej temat. Mam spore uwagi do polskiego tłumaczenia. W książce pojawiła się postać z zaimkami oni/ich (po angielsku they/them), przetłumaczone zostały dobrze tylko na jednej stronie kiedy tą postać poznawaliśmy, ale potem do końca książki cały czas są używane złe zaimki. Nie wydaje mi się aby był to aż taki problem żeby nie móc zrobić tego dobrze. Mimo to książka ma swój urok i klimat oraz pozwala nam się zapoznać z codziennością osób trans. Plusem jest także słowniczek pojęć na końcu książki dzięki któremu można łatwo się dowiedzieć pewnych definicji.

Nie zaliczyłabym Act Cool do ambitnych książek ani najlepszych jakie czytałam ale była lekką i przyjemną lekturą.

 

transpłciowość- niezgodność między tożsamością płciową a płcią przypisaną przy urodzeniu.

 

   Act Cool - Tobly McSmith | Książka w Lubimyczytac.pl - Opinie, oceny, ceny