Ogólnopolski dzień walki z depresją

Drukuj

Dziś Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją 23.02.2022.

Depresja jest chorobą samotności. Niestety dotyka coraz większą grupę ludzi. Na całym świecie szacuję się, że chorych na depresję jest 350 milionów osób, w Polsce to ok. 1,5 miliona. Zatrważającą wieścią jest śmiertelność na tą chorobę, ponieważ każdego roku na świecie z jej powodu umiera ok. miliona osób. Trzeba ją leczyć i pod żadnym pozorem nie wolno jej bagatelizować.

Jaki jest cel tego dnia?

 

Celem Światowego Dnia Walki z Depresją jest upowszechnienie wiedzy na temat zaburzeń depresyjnych. Lepsze zrozumienie tego, czym jest depresja i w jaki sposób można jej zapobiegać i leczyć, pomoże zmniejszyć stygmatyzację związaną z tą chorobą i może zachęcić więcej osób do szukania pomocy.

 

Czy da się zapobiec depresji?

 

Choroba najczęściej diagnozowana jest u osób między 20. a 40. rokiem życia. Choć przyjęło się zakładać, że zespół depresyjny nie może rozwinąć się przed zakończeniem okresu dojrzewania, coraz więcej psychiatrów jest zdania, że problem dotyczy ok. 2% niepełnoletnich. Jest to tragiczna informacja, ponieważ przykre jest to ile dzieciaki mają na głowie, żeby w młodym wieku nie cieszyć się życiem i wręcz przeciwnie myśleć o zabraniu sobie go.

Obecnie uważa się, że nie ma pojedynczego czynnika odpowiedzialnego za powstanie depresji, ale choroba ta uwarunkowana jest różnymi czynnikami, które działają równocześnie.

Depresja jest zdradliwa, łatwo ją pomylić z objawami innych chorób. Prawdopodobnie każdy z nas ma w swoim otoczeniu osobę, która zmaga się z depresją, tylko o tym nie wie. Warto pamiętać, że to nie chwilowy spadek nastroju, ale długotrwały smutek, brak zainteresowania rzeczami, które dotychczas sprawiały przyjemność, utrzymujący się niepokój.

Niestety depresja dotyka coraz częściej młodzież. Szacuję się, że zgony najczęściej występują w okresie wieku 15-20. W ubiegłym roku prób samobójczych wśród dzieci dokonano ponad 1000.

Nie wiesz gdzie szukać pomocy? Przygotowałem przydatne numery, które są dla Ciebie na wyciągniecie ręki.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy lub chcesz wyżalić się ze swoich problemów to tutaj przygotowałem pomocne numery kontaktowe, które będą pomocne przy tego typu sytuacjach.

 

W SYTUACJI BEZPOŚREDNIEGO ZAGROŻENIA ŻYCIA, DZWOŃ NA NUMER 997 LUB 112!!!

 

Wiem, że w życiu czasami mniej lub bardziej emocjonalnie przechodzimy różne sytuacje. Jest wiele kampanii, które mają na celu pomagać osobom w takich stanach i nie tylko w stanach depresyjnych, czy lękowych. Ich celem jest wspieranie młodych i starszych osób przy codziennym życiu. Niektóre faktycznie zamykają się tylko na osoby ze stanami depresyjnymi, ale jest wiele opcji które dodadzą otuchy w przezywaniu trudów życia codziennego.

 

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia":

Na tej infolinii można uzyskać informacje dotyczące np. odpowiedzialności karnej za popełnione przestępstwa wobec rodziny, czy uzyskać pomoc w sytuacji przemocy w rodzinie. Infolinia czynna całodobowo.

Telefon: 800 12 00 02

 

Infolinia wsparcia psychicznego w ramach Telefonicznej Informacji Pacjenta NFZ:

Jest to bezpłatny i całodobowy numer Telefonicznej Informacji Pacjenta, gdzie można poprosić konsultanta o połącznie z psychologiem. Ten telefon jednak jest przeznaczony TYLKO dla osób odczuwających stres z powodu sytuacji epidemiologicznej.

Telefon: 800 190 590

 

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży:

Ogólnopolski, anonimowy i bezpłatny telefon zaufania prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

Więcej informacji tutaj: https://qr.ae/pGQODm

Telefon: 116 111

 

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka:

Działa całodobowo przez siedem dni w tygodniu.

Telefon: 800 12 12 12

 

Telefon dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci:

Infolinia dla rodziców, bądź nauczycieli, którzy potrzebują pomocy i wsparcia w zakresie pomocy ich dzieci z trudnościami takimi jak agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc, wykorzystywanie seksualne, kontakt z psychoaktywnymi substancjami, depresja, myśli samobójcze, czy zaburzenia odżywiania. Ta infolinia jest całkowicie anonimowa i bezpłatna.

Telefon: 800 100 100

 

Telefon dla Kobiet Doświadczających Przemocy:

Konsultantki wysłuchują, wspierają, podejmują interwencję oraz udzielają informacji w sytuacjach związanych w szczególności z różnymi formami przemocy wobec kobiet. Rozmowy telefoniczne z pokrzywdzonymi kobietami dotyczą różnych problemów. Przy telefonie dyżurują ekspertki Feminoteki, od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-20:00. Całość także jest bezpłatna.

Telefon: 888 88 33 88

 

Telefon Interwencyjny Centrum Praw Kobiet:

Całodobowy telefon interwencyjny dla kobiet znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych. Połączenia z numerami telefonów pomocowych Fundacji są płatne według taryfy operatora. Przedstawiciele Centrum mogą oddzwonić, jeśli jest taka potrzeba.

Telefon: 600 070 717

Stowarzyszenie Lambda. Ogólnopolski telefon zaufania dla osób LGBT+:

Telefon Zaufania jest kierowany do osób LGBT+ oraz ich rodzin i bliskich. Porady udzielane są anonimowo. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach 18:00-21:00.

Telefon: 22 628 52 22

 

Fundacja Trans-Fuzja:

Ogólnopolska organizacja pozarządowa działająca na rzecz osób trans płciowych. Trans-Fuzja prowadzi grupy wsparcia, konsultacje psychologiczne dla osób trans płciowych oraz dla ich bliskich. Udziela także porad prawnych.

Telefon: 22 658 18 02

 

Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki – Narkomania:

Bezpłatna infolinia dla osób z problemem narkomanii: osób używających narkotyków, uzależnionych oraz ich bliskich. Telefon czynny codziennie w godzinach 16:00-21:00, z wyjątkiem świąt państwowych. Pod numerem można otrzymać m.in. informacje na temat systemu interwencji, leczenia i adresów konkretnych placówek

Telefon: 800 199 990

 

Zranieni w Kościele:

Telefon wsparcia dla pełnoletnich osób, które doświadczyły przemocy seksualnej w Kościele, czynny we wtorki w godz. 19:00-22:00. Osoby poniżej 18 lat, powinny zadzwonić pod numer Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116111.

Telefon: 800 280 900

 

Ośrodki Interwencji Kryzysowej:

Bezpłatna pomoc - psychologiczna, prawna, socjalna - w sytuacjach kryzysowych (także dla osób bez ubezpieczenia).

 

Opracował: Paweł Smolnik