Dlaczego boimy się kompromitacji? - Luther King & Richard Rohr

Drukuj
Luther King kiedyś napisał w swojej książce:
 
"Pewnego dnia staniesz przed wielką szansą, która będzie cię wzywać do podjęcia jakiejś ważnej reguły, jakiegoś wielkiego tematu, jakiejś wielkiej sprawy i nie podejmiesz jej, bo będziesz się bał. Odmówisz jej, bo będziesz chciał żyć dłużej. Będziesz się bał, że zostaniesz skrytykowany albo utracisz swoją popularność albo ktoś wbije ci nóż w plecy i dlatego nie odpowiesz na to wyzwanie. Może się oczywiście zdarzyć, że dożyjesz 90 lat, ale okaże się, że jeśli od pewnej chwili, gdy miałeś paręnaście, parędziesiąt lat jesteś martwy, a to, że kiedyś przestaniesz oddychać będzie tylko spóźnionym w czasie znakiem, śmierci twojego ducha, który umarł parędziesiąt lat temu."
 
Może kiedyś mieliśmy szansę, paręnaście lat temu porozmawiania z ważną dla nas osobą dziewczyną/chłopakiem, żoną/mężem, przyjaciółką/przyjacielem i nie skorzystaliśmy z tej szansy, bo się baliśmy. Ty tylko oddychasz, ale już od tamtego czasu, ty nie żyjesz, ty nie żyjesz. Szansa nie została wykorzystana. Teraz plujemy sobie w brodę, że w tamtym momencie zbagatelizowaliśmy tę możliwość. I co teraz? Nic nie zmienimy, to było parę miesięcy/lat temu. Co nam da to, że teraz będziemy analizować stare popełnione błędy. Otwórzcie się na drugiego człowieka. Nie zamykajcie się w sobie. Musimy się otworzyć. Albo siedzisz zamknięty w sobie, zamknięty w myślach, zamknięty na ludzi albo się otwierasz i żyjesz, ale wierzę w to, że będzie lepiej. Richard Rohr też kiedyś przytoczył mądre słowa - "Jeśli wiesz i nie działasz to tak naprawdę nie wiesz."
 
Bądźcie dobrej myśli. Pomyśl nad tym, nad czym tak gdybasz dniami i nocami. Co wywołuję ogromne emocje w tobie. Nad czym ty płakałeś/aś cały wieczór wczoraj? Jesteś ważny/a. Nowe życie dostaniesz, gdy zmienisz okoliczności. Wykorzystaj swoją szansę. Nigdy nie jest za późno.
 
Często w życiu słyszymy jakieś obelgi w naszą stronę, że jesteśmy głupi, brzydcy, dziecinni, oszukani. W momencie trafienia do serca tych zwrotów w rękach trzymamy maskę, którą chcemy założyć by się zmienić, by pokazać ludziom jacy jesteśmy. Ale to nie jest prawdziwe ja. To oszukiwanie samych siebie i udawanie kogoś, kim się nie jest. Zrzućcie tę maskę. Zrzućcie!! Pokażcie swoje oblicze, bo na świecie jest ktoś, kto to oblicze docenia. Wyjdźcie z tłumu i wykażcie się. Pokażcie, że chcecie, pokażcie swoją determinacje. Nie zrobimy tego. Dlaczego? Bo my boimy się kompromitacji. Lepiej nie rozmawiać, lepiej się nie wychylać. A co to za myślenie? Warto wyjść z inicjatywą i nie bać się tej kompromitacji. Wstań i walcz.