dziennikarstwo internetowe / edukacja przez działanie (learning by doing) 
nasze publikacje (SERWIS INFORMACYJNY zobacz: TUTAJ)

Dlaczego dzieci dzwonią do telefonu zaufania?

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 w tym roku całkowicie stracił dofinansowanie państwa. Na szczęście infolinię udało się uratować. Jak to wszystko wygląda i na jakiej zasadzie to działa? Postaram się trochę to streścić.

Jak działa telefon zaufania?

Coraz więcej dzieci doświadcza kryzysów psychicznych. Ja także. Niewiedzą za bardzo jak sobie z tym kryzysem poradzić. Wsparcie i pomoc można szukać dzwoniąc do telefonu zaufania - 116 111. - Dzwonią dzieciaki ze wszystkim. Te kłopoty są różne. Nie ma takiego tematu, który by się nie pojawiał w telefonie. To są i takie tematy, wokół którego się spotykamy, czyli samobójstwa, ale też dzwonią z różnymi trudnościami w szkole, z trudnościami w relacjach z rodzicami. Też się pojawia taki temat jak zwyczajna rozmowa, bo nie mają po prostu z kimś porozmawiać i chcą się pochwalić co dziś ciekawego, bądź nie w ich życiu się wydarzyło. Naprawdę dzwonią ze wszystkim.

Dzieci dzwonią ze wszystkim, wynika z tego, że bardzo chcą być wysłuchane i potrzebują stałego kontaktu z kimś. Najlepiej oczywiście z rówieśnikiem. - Nie każde dziecko ma taką możliwość lub chce z niej skorzystać w domu, lub wśród bliskich osób. Warto dodać, że niektórym dzieciom łatwiej się rozmawia o swoich problemach z obcą osobą. Nie krępują się, bo wiedzą, że są anonimowi.

Jak często zdarzają interwencje, bo któreś z dzieci chciało odebrać sobie życie? - "Średnio dwa razy dziennie. W zeszłym roku było ponad 800 takich interwencji." - dane przedstawiła psycholożka Aleksandra Milczarek

Kto tam pracuje?

Wyszkoleni pedagodzy, psycholodzy i terapeuci. Niektórzy w wieloletnim doświadczeniem, a niektórzy to dopiero zaczynający przygodę z tym fachem.

Przydatne informacje, które mogą trochę rozwiać wątpliwości co do telefonu 116 111:

7 metrów pod ziemią - „Jak rozmawiać z nastolatką, która właśnie podcięła sobie żyły?” https://youtu.be/0Wau6QrESvc

Podsiadło&Kotarski Podcast - „Częściowo udane samobójstwo” https://youtu.be/GHgUoUNYj7w

Bardzo przydatne materiały, które po wysłuchaniu rozwiały wszelkie wątpliwości i pomogły w podjęciu decyzji o szukaniu pomocy.

Chciałbym też opublikować moją przygodę z telefonem zaufania, być może komuś pomoże.

  • W 2021 roku przyszedł długo oczekiwany finisz jednego z cięższych etapów mojego życia - koniec nauczania w szkole podstawowej. Piękny czas, bo w końcu zakończyłem tę wojnę. Niestety nie wszystko było takie piękne, bo przyszedł czas weryfikacji moich umiejętności, czyli egzaminy ósmoklasisty. Dużo nauki, ale ja przyznam brzydko, że to trochę olałem i dopiero obudziłem się w przełomie marca. Mało czasu na powtórzenie najważniejszych aspektów, żeby umieć sobie poradzić na egzaminie. W końcu to się udało, ale nie obyło się bez pomocy telefonu zaufania. Wyniki może nie zbyt wybitne, ale nie najgorsze. Dużo mi pomogła taka rozmowa, bo wsparła na duchu i uzyskałem dzięki niej dużo, dużo siły i chęci do działania i motywacji.
  • Drugim doświadczeniem była dość świeża sytuacja. Koniec 2021 i początek 2022 roku. Problemy pewnej natury i dość popularny problem młodzieżowy. Zadzwoniłem, by po prostu się wygadać. Pomogło i dużo, dużo lepiej się po niej czułem. Bardzo zaangażowana w tą rozmowę kobieta, która za wszelką cenę chciała mi pomóc. Zadawała pytania i interesowała się tym tematem. Powiedziała mi swoje przygody z tego okresu wieku i dodało mi to otuchy. Na koniec także powiedziałem, że nie ufam psychologom i boję się reakcji moich rodziców: Jak zareagują na to, że ich syn potrzebuje takiej pomocy. Udało się i przekonała mnie, że warto spróbować. Skoro jestem odważny to mam spróbować. Spróbowałem i dużo, dużo wątpliwości to rozwiało. Teraz jestem pod stałym kontaktem.

Później na koniec 3 godzinnej rozmowy zapytałem się z czym to się je. Jak wygląda ta praca i kto tam pracuję. Właśnie dzięki temu mam takie informacje.

Innowacja pedagogiczna jest finansowana ze środków przyznanych przez Urząd Miasta Gdańsk.

Free Joomla! templates by AgeThemes