dziennikarstwo internetowe / edukacja przez działanie (learning by doing) 
nasz serwis informacyjny

Greta Thunberg nie przyjęła nagrody Nordic Council

Greta Thunberg ”Greta Thunberg poinformowała na Instagramie, że odmówiła przyjęcia nagrody Nordic Council za ochronę środowiska 2019 r.'ResponsiveMedia' plugin by Geoff Hayward.Poniżej oświadczenie Grety za: https://www.instagram.com/p/B4Ns7PQpE5C/
[cytujemy]
Otrzymałam nagrodę Nordic Council za ochronę środowiska w 2019 r. Zdecydowałam się odrzucić tę nagrodę. Oto dlaczego: „Obecnie podróżuję przez Kalifornię i dlatego nie mogę dziś być z wami. Chcę podziękować Radzie Nordyckiej za tę nagrodę. To ogromny zaszczyt.
Ale ruch klimatyczny nie potrzebuje już żadnych nagród. Potrzebujemy, aby nasi politycy i ludzie u władzy zaczęli słuchać aktualnej, najlepszej dostępnej nauki.
Kraje skandynawskie cieszą się dużą renomą na całym świecie, jeśli chodzi o kwestie klimatyczne i środowiskowe. Nie ma się czym chwalić. Nie brakuje pięknych słów. Ale jeśli chodzi o nasze rzeczywiste emisje i ślad ekologiczny na mieszkańca - jeśli weźmiemy pod uwagę naszą konsumpcję, nasz import, a także lotnictwo i wysyłkę - to zupełnie inna historia.

W Szwecji żyjemy tak, jakbyśmy mieli około 4 planet według WWF i Global Footprint Network. Z grubsza to samo dotyczy całego regionu nordyckiego.
Na przykład w Norwegii rząd niedawno wydał rekordową liczbę zezwoleń na poszukiwanie nowej ropy i gazu. Nowo otwarte pole naftowe i gazowe „Johan Sverdrup” ma produkować ropę i gaz ziemny przez 50 lat; ropa i gaz, które generowałyby globalną emisję CO2 w wysokości 1,3 tony.
Różnica między tym, co mówi nauka, jest potrzebna, aby ograniczyć wzrost globalnego wzrostu temperatury do poniżej 1,5 lub nawet 2 stopni - a polityka rządząca krajami nordyckimi jest gigantyczna. I nadal nie ma żadnych oznak wymaganych zmian.
Porozumienie paryskie, które podpisały wszystkie kraje nordyckie, opiera się na aspekcie równości, co oznacza, że ​​bogatsze kraje muszą przodować.
Należymy do krajów, które mają najwięcej możliwości. A jednak nasze kraje wciąż w zasadzie nic nie robią. Tak więc, dopóki nie zaczniesz działać zgodnie z tym, co według nauki jest potrzebne, aby ograniczyć globalny wzrost temperatury poniżej 1,5 stopnia, a nawet 2 stopni Celsjusza, ja - i Fridays For Future w Szwecji - zdecyduję się nie przyjmować nagrody środowiskowej Nordic Councils ani nagrody pieniężnej w wysokości 500 000 koron szwedzkich.
Wszystkiego najlepszego

Greta Thunberg

[koniec cytatu]


Innowacja pedagogiczna jest finansowana ze środków przyznanych przez Urząd Miasta Gdańsk.

Free Joomla! templates by AgeThemes