dziennikarstwo internetowe / edukacja przez działanie (learning by doing) 
nasz serwis informacyjny

Greta na okładce numeru specjalnego miesięcznika RollingStone

Portret Grety Thunberg ozdobił okładkę numeru specjalnego kultowego amerykańskiego miesięcznika RollingStone.

„Rolling Stone” – czasopismo założone w 1967 w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej ukazuje się od lipca 2018 r jako miesięcznik.

Po dziś dzień uważany jest za sztandarowy przykład „pisma kultowego”, dyktującego trendy i wyznaczającego nowe kierunki w muzyce, filmie, modzie itd.

Największym magnesem przyciągającym potencjalnego czytelnika do lektury periodyku – oprócz zamieszczonych w nim artykułów – są właśnie nieszablonowe okładki, czy sesje zdjęciowe.

To właśnie zdjęcia gwiazd z okładek „Rolling Stone’a” wywoływały na świecie oburzenie, szok, ale także i podziw. Wystarczy wspomnieć chociażby tak popularne okładki, jak zdjęcie Janet Jackson, której piersi zasłonięte są przez dłonie białego mężczyzny, Madonny „rozkładającej nogi” na antycznym krześle, czy nagrodzoną w 2005 tytułem „najlepszej okładki wszech czasów” zdjęcia nagiego Johna Lennona obejmującego ubraną w czarną bluzkę i dżinsy Yōko Ono.

(info za WIKIPEDIA - dostęp z dnia 30 kwietnia 2020)

Teraz na okładce numeru specjalnego poświęconego kryzysowi ekologicznemu umieszczono 17-stoletnią Gretę: ikonę walki o klimat.

Autorem okładki jest SHEPARD FAIREY

Skomentował on swoją okładkę:

Redakcja RollingStone zwróciła się do mnie o zrobienie portretu @gretathunbergich. Byłem podekscytowany tą propozycją ponieważ kryzys klimatyczny i zniszczenie środowiska to kwestie, na których skupiam się w swojej pracy. 

Myślę, że Greta Thunberg jest niesamowicie przekonująca i stanowi świetny wzór do naśladowania dla wszystkich ludzi, a Rolling Stone jest źródłem doskonałej dziennikarstwa i należy ją wspierać.

 Coronavirus zasłużył sobie na większość uwagi i niepokoju. Uważam jednak, że ważne jest, aby zaznaczyć, że wirus ujawnił braki w naszych systemach. 

Doprowadziło to do zawirowań, a wszystko to jest ostrzeżeniem przed niszczącym załamaniem ekosystemów i innych struktur, które musimy pozostawać stabilne, aby uniknąć globalnego chaosu, który nastąpi, jeśli nie poradzimy sobie ze zmianami klimatu. 

Mamy tylko jedną planetę i jestem dumny i wdzięczny, że Greta Thunberg wykazała się tak wielką siłą napędową i odwagą!
 [cyt za:  https://www.instagram.com/p/B-NPXBBlUH3/ dostęp z dnia 30 kwietnia 2020 r.]

'ResponsiveMedia' plugin by Geoff Hayward.


Greta wykorzystała wyróżnienie by ponownie przekazać swoje przesłanie na Instagramie słowami: 

''Jestem bardzo mała i bardzo emocjonalna, a ludzie nie kojarzą się z siłą. Myślę, że słabość w pewnym sensie może być potrzebna, ponieważ nie musimy być najgłośniejsi, nie musimy zajmować jak największej ilości miejsca i nie musimy zarabiać jak najwięcej pieniędzy. Musimy dbać o siebie bardziej. ”

 

Innowacja pedagogiczna jest finansowana ze środków przyznanych przez Urząd Miasta Gdańsk.

Free Joomla! templates by AgeThemes