dziennikarstwo internetowe / edukacja przez działanie (learning by doing) 
nasz serwis informacyjny

Pandy Wielkie - gatunek narażony na wyginięcie

Panda Wielka od lat jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Dnia dzisiejszego - 16 marca - obchodzimy światowy dzień Pandy Wielkiej. Z tego powodu chciałabym trochę przybliżyć temat dotyczący zagrożenia wyginięcia znanych nam wszystkim czarno-białych misiów.

Jedną z głównych przyczyn wymierania pandy wielkiej jest działalność człowieka. Od starożytności ludzie uważali jej futro za bardzo cenne ze względu na stosunkowo niewielką liczbę pand. Współcześnie ludzie niszczą naturalne środowisko pandy wycinając lasy pod pola uprawne, co zaburza przemieszczanie się i rozmnażanie zwierząt. Duży problem stanowiło także kłusownictwo, którego skala znacznie zmalała wskutek ochrony prawnej. Kolejną przyczyną zanikania pandy wielkiej jest masowe obumieranie bambusów na rozległych przestrzeniach.

W ciągu ostatnich lat sytuacja Pandy Wielkiej znacznie się polepszyła. Populacja zwiększyła się o 80%, do 1860 osobników. Dzięki temu Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody zmieniła stopień zagrożenia wyginięciem dla pandy wielkiej. Status w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych został obniżony z kategorii „gatunek zagrożony” do „narażony” na wyginięcie. To już duży krok dla gatunku Pand Wielkich.

{youtube}p37A40yC6AE{youtube}

Innowacja pedagogiczna jest finansowana ze środków przyznanych przez Urząd Miasta Gdańsk.

Free Joomla! templates by AgeThemes