dziennikarstwo internetowe / edukacja przez działanie (learning by doing) 
nasz serwis informacyjny

Dzień Osób Nieśmiałych

14 stycznia obchodzimy Dzień Osób Nieśmiałych.

"Nieśmiałość objawia się na wiele sposobów - krępujemy się w obecności atrakcyjnej osoby, boimy wyrazić swoje zdanie albo odezwać w towarzystwie. Ale dziś po prostu trzeba się przełamać! Przecież nikt nas za to nie zabije..." - pisze www.kalbi.pl 

Każdy z nas odczuwał kiedyś nieśmiałość. Kiedy poszliśmy do nowej szkoły i nie znaliśmy tam nikogo lub gdy zauroczyliśmy się w kimś. Nieśmiałość dopada każdego, lecz niektórzy odczuwają ją ciągle. Według fachowej definicji autorstwa Philipa G. Zimbardo, specjalisty z zakresu problemów związanych z nieśmiałością, "nieśmiałość" to "świadomość własnej niezdolności do podjęcia działań o charakterze społecznym (które pragnie podjąć i których sposób wykonania jest nam znany); subiektywny stan zależny od tego, w jaki sposób dana osoba określa występujący u siebie zbiór reakcji". Definicja ta jest dość "specyficzna", mówiąc to samo, tylko prostszym językiem to "brak pewności siebie w kontaktach interpersonalnych"- www.kalendarzswiatnietypowych.pl

"nieśmiałość utrudnia poznawanie nowych ludzi, zawieranie przyjaźni, czy radość z potencjalnie pozytywnych przeżyć. Przeszkadza w publicznej obronie własnych praw i wyrażaniu własnych opinii i wartości. (...) Nieśmiałość przyczynia się do zakłopotania i nadmiernego przejmowania się swoimi własnymi reakcjami. Utrudnia precyzyjne myślenie i skuteczne porozumiewanie się." - cytat z książki Philipa G. Zimbardo "Nieśmiałość"

Pomimo tak wielu wad, nieśmiałość ma również pozytywne strony "(...) sprawia, że robimy wrażenie dyskretnych, poważnych, introspektywnych*. Zwiększa także nasz obszar prywatności (...). Nieśmiali nie onieśmielają  ani nie ranią innych tak, jak mogą to robić osoby silne i apodyktyczne." - Philip G. Zimbardo "Nieśmiałość"

Bycie nieśmiałym nie ułatwia życia ale sprawia że jesteśmy ciekawszymi ludźmi do poznania. W Dniu Osób Nieśmiałych życzę wszystkim, a w szczególności osobą nieśmiałym miłego dnia :)

* "introspekcja - obserwowanie i badanie własnych przeżyć psychicznych" - internetowy słownik języka polskiego PWN   

Innowacja pedagogiczna jest finansowana ze środków przyznanych przez Urząd Miasta Gdańsk.

Free Joomla! templates by AgeThemes