dziennikarstwo internetowe / edukacja przez działanie (learning by doing) 
nasz serwis informacyjny

4 stycznia - Światowy Dzień Braille'a

Louis Braille jest twórcą alfabetu dla niewidomych. Francuz urodził się 4 stycznia 1809 roku, dlatego też właśnie dziś (04.01) oddajemy mu hołd.

Louis nie miał łatwego życia. W dzieciństwie spotkała go tragedia, która na zawsze zmieniła jego losy.

W wieku 3 lat Louis uszkodził sobie oko, bawiąc się w warsztacie ojca. Doszło do zakażenia, a stosowane zabiegi, które miały na celu pomóc prawdopodobnie tylko pogorszyły stan zdrowia jego oczu (z czasem zakażenie dostało się na drugie, zdrowe oko). Zdarzenie to poskutkowało całkowitą utratą wzroku. Louis, mimo ślepoty, nadal brał udział w pracach domowych. Alfabetu nauczył się przez zmysł dotyku - dłonią rozpoznawał kształty liter, utworzonych z gwoździ. W wieku 16 lat Louis zaczął opracowywać podstawy swojego alfabetu dla osób niewidzących. A już kilka lat później, w roku 1829 ogłosił zasady wymyślonego przez siebie pisma. Cały system liter Braille’a oparty jest na tzw. znaku tworzącym. Składa się on z sześciu punktów, ułożonych w dwóch kolumnach - w każdej są 3 punkty.

Wynalazek Louisa Braille’a jest osiągnięciem nie do przecenienia. Osobom widzącym, trudno jest nawet wyobrazić sobie, jaki może być świat, w którym istnieje tylko dźwięk i zapach, a brakuje obrazu. Jego dzieło było ogromnym krokiem ku polepszeniu sytuacji niewidomych. Oddajmy mu wdzięczność, chociażby wspominając o nim w tym dniu.

 

 zrodla: kalbi.pl ,Wikipedia, strefamlodych.pl

Innowacja pedagogiczna jest finansowana ze środków przyznanych przez Urząd Miasta Gdańsk.

Free Joomla! templates by AgeThemes