dziennikarstwo internetowe / edukacja przez działanie (learning by doing) 
nasz serwis informacyjny

Dzień Bota

10 grudnia obchodzimy Dzień Bota.

"Bot to inaczej program wykonujący określone czynności w zastępstwie człowieka. Czasami ułatwia nam życie, ale to delikatny temat. Co bowiem, jeżeli boty będą w stanie wyręczać nas przy każdej czynności, nie tylko w sieci?" - pisze strona www.kalbi.pl

Jak podaje  www.kalendarzswiatnietypowych.pl : Sama nazwa bot pochodzi od słowa robot [...]. W dzisiejszych czasach rozwój sztucznej inteligencji i robotyki znacznie przyśpieszył. Możemy już kupić inteligentne urządzenia ułatwiające nam życie - odkurzacze, pralki... samochody zaczynają jeździć bez kierowcy. Pozostaje nam mieć nadzieję, że boty nie przejmą kiedyś władzy nad światem a my nie staniemy się zbędnym ogniwem.

Jednym z popularnych portali społecznościowych jest Facebook. Większość z nas  z niego korzysta lecz czy wszyscy wiedzą co wydarzyło się w 2017 roku? Jak podawały portale w tamtym czasie - boty Facebooka stworzyły swój własny język i ich serwer musiał zostać odłączony. Ale czy to prawda? Jak tłumaczy portal www.noizz.pl wcale nie było tak jak wszyscy myśleli. "Maszyny, przynajmniej na razie,  nie przejmują władzy nad światem. Facebook testował dwa boty , które miały uczyć się negocjacji w języku angielskim, by osiągnąć jak największe korzyści w wymianach dóbr. Operację trzeba było przerwać, bo boty po prostu zaczęły bełkotać. Tak wyglądała ta konwersacja:

Bob: I can i i everything else

Alice: balls have zero to me to me to me to me to me to me to me to me to

Sztuczna inteligencja ( czyli Bob i Alice ) dążyły do uproszczenia języka, tak, by był dla niej efektywny. Boty są jednak programowane po to, by rozmawiać z ludźmi, powinny więc operować kodem zrozumiałym dla nas. I właśnie to gadanie od rzeczy było powodem przerwania eksperymentu."

Jak na razie nie mamy się o co martwić, ale jak będzie później zobaczymy...

Innowacja pedagogiczna jest finansowana ze środków przyznanych przez Urząd Miasta Gdańsk.

Free Joomla! templates by AgeThemes