W piątek, 31 marca o godzinie 13.00 na Targu Węglowym przy Bramie Wyżynnej w Gdańsku odbędzie się otwarcie ogólnopolskiej wystawy „Kiedy Ziemia przestała być centrum Wszechświata”. Ekspozycja, przygotowana przez Archiwa Państwowe z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, w przystępny sposób przedstawia życie i osiągnięcia genialnego astronoma.
Wystawa opowiada o rodzinie i dzieciństwie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukazuje miejsca, w których zdobywał wykształcenie: Kraków, Bolonię, Padwę i Ferrarę. Prezentuje także dziedziny, którymi się zajmował, a obok astronomii, były to: prawo, medycyna, dyplomacja, kartografia, matematyka i ekonomia. Wystawa przypomina między innymi o tym, że Mikołaj Kopernik zanim „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię”, pełnił funkcję administratora i zarządcy dóbr kapituły warmińskiej, opracował reformę monetarną, sporządził mapy Warmii i Prus Królewskich, brał także udział w misjach dyplomatycznych, a w czasie wojny z Krzyżakami organizował obronę zamku w Olsztynie.
Wystawa pokazuje również, w jaki sposób starano się upamiętnić Mikołaja Kopernika, bo chociaż dziś pamięć o nim jest niezwykle żywa, to nie zawsze tak było. Jego dzieło „O obrotach sfer niebieskich”, które zdecydował się wydać dopiero pod koniec życia, a w którym podważył panujący w średniowieczu pogląd o centralnym położeniu Ziemi we Wszechświecie, do roku 1822 znajdowało się na indeksie ksiąg zakazanych.
Wystawa będzie prezentowana w Gdańsku do 19 kwietnia. Zawiera tłumaczenie w języku angielskim.