dziennikarstwo internetowe / edukacja przez działanie (learning by doing) 
nasz serwis informacyjny

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Liczba ofiar rośnie.

Trwają akcje ratunkowe po trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii. Liczba ofiar śmiertelnych rośnie, wciąż jednak udaje się wyciągnąć spod gruzów żywe osoby.

W poniedziałek 6 lutego 2023r. miało miejsce trzęsienie ziemi na terenie Turcji oraz Syrii. Liczba ofiar trzęsień ziemi przekroczyła 16 tys. osób, w tym prawie 13 tys. z samej Turcji. Liczba ofiar trzech trzęsień rośnie z każdą godziną, a ratownikom kończy się czas na dotarcie do zasypanych pod gruzami. Na terenach dotkniętych kataklizmem temperatura oscyluje wokół zera, jest także śnieg, co oznacza, że wielu ofiarom, którym udało się przeżyć kataklizm, grozi śmierć z wyziębienia. 

Jak informuje turecki portal onedio.com, w Hatay w południowo-wschodniej Turcji, pojawiła się jednak dobra wiadomość. Około 60 godzin po trzęsieniu ziemi spod gruzów wyciągnięto zaledwie 20-dniowego chłopca. Kerem Agirtas, bo tak nazywa się dziecko, ma być w dobrym stanie.

 

W Syriii zaś została uratowana dziewczynka, która urodziła się pod gruzami zawalonego budynku. Niestety matki, ojca, czworga rodzeństwa i ciotki dziecka nie udało się uratować. W sieci pojawiło się nagranie z akcji ratunkowej dziewczynki. Jak podaje BBC, jej stan jest stabilny. Do szpitala miała przybyć jednak w złym stanie, z kilkoma siniakami i ranami na całym ciele, a także w stanie hipotermii. 

Tureckie władze informowały w środę, że w całym kraju zawaliło się blisko sześć tysięcy budynków. W akcje ratunkowe według najnowszych danych zaangażowanych jest ponad 80 tysięcy osób, w tym 3200 z 65 państw świata. Wśród ratowników są także zespoły z Polski. W dziesięciu tureckich prowincjach obowiązuje teraz stan wyjątkowy, a w całym kraju trwa żałoba narodowa.

 

źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,29447033,turcja-liczba-ofiar-trzesienia-ziemi-rosnie-spod-gruzow-uratowano.html

 

 

 
 

Innowacja pedagogiczna jest finansowana ze środków przyznanych przez Urząd Miasta Gdańsk.

Free Joomla! templates by AgeThemes