dziennikarstwo internetowe / edukacja przez działanie (learning by doing) 
nasz serwis informacyjny

Zmarł Leonard Szmaglik. Był wyjątkową postacią świata trójmiejskiej fotografii

Leonard Szmaglik (1937-2023) sztuką fotografii zainteresował się już w latach 50. XX wieku. Towarzyszył z nieodłącznym aparatem fotograficznym na szyi, ogromnej liczbie gdańskich wydarzeń. Był artystą i wyjątkową postacią fotografii naszego regionu. Mówił o sobie - „zawodowy fotograf amator”.

Leonard Szmaglik urodził się w 1937 roku w Brusach. Sztuką fotografii zainteresował się w 1955 r., dzięki nauczycielowi ze szkoły w rodzinnym mieście.

 

Od 1965 roku, przez 30 lat pracował w Stoczni Północnej. Cały ten czas fotografował ludzi i wydarzenia w Gdańsku.

 

Można go było spotkać z aparatem wszędzie, gdzie działo się coś ciekawego i ważnego - szatrzymał w kadrze wizyty w Gdańsku takich postaci wielkiej polityki, jak Fidel Castro czy Charles de Gaulle. Dokumentował kolejne Jarmarki Dominikańskie, wernisaże i koncerty. Co roku brał też udział w konkursie fotograficznym Foto Feta organizowanym przez Klub „Plama” GAK, który w 1999 r. zorganizował dwie wystawy indywidualne Leonarda Szmaglika: „Obrazy światłem i ogniem malowane” oraz „Nowa Hanza”.

 

Więcej informacji : https://www.gdansk.pl/wiadomosci/Zmarl-Leonard-Szmaglik-Byl-wyjatkowa-postacia-swiata-trojmiejskiej-fotografii,a,236776

Innowacja pedagogiczna jest finansowana ze środków przyznanych przez Urząd Miasta Gdańsk.

Free Joomla! templates by AgeThemes