dziennikarstwo internetowe / edukacja przez działanie (learning by doing) 
nasz serwis informacyjny

Odbędzie się strajk kurierów platformy Pyszne.pl

Kurierzy pracujący dla platformy Pyszne.pl strajkują. Obecnie jest to strajk jednodniowy, czyli utrudnienia w dostawach wystąpią dopiero w piątek 3 lutego. W tym dniu kurierzy nie zgłaszają swojej dostępności. Spór płacowy trwa od grudnia ubiegłego roku.


Dostawcy pracujący dla Pyszne.pl zorganizowali pierwszą akcję protestacyjną w poniedziałek 19 grudnia. Nie przyniosło to oczekiwanego efektu, więc 3 lutego niewielka grupa kurierów ponownie opuści ulice wielu polskich miast.

Według protestujących władze Pyszne.pl obiecały przeliczyć budżet wynagrodzeń i złożyć ofertę do końca stycznia, tak się jednak nie stało.

- Po rozmowach ze związkiem zawodowym (OPZZ Konfederacja Pracy) w styczniu firma nie zadeklarowała jasno woli realizacji postulatów pracowników - m.in. przywrócenia dodatków stażowych odebranych kurierom na jesieni zeszłego roku" - poinformowała w mediach społecznościowych Konfederacji Pracy.

Czego chce kurier? Przywrócenie dodatku za staż pracy, wprowadzenie dodatku w wysokości 2 zł za godzinę w weekendy i święta, przywrócenie dodatku godzinowego dla kapitanów przy zachowaniu dodatku na wsparcie szkolenia kurierów oraz wprowadzenie dodatku za realizację zleceń trudnych ze względu na warunki atmosferyczne.

Wrocław. Wrocławskie lokale najlepsze według klientów Pyszne.pl

Kwestie rozliczeń i relacji w tej branży nie są nowym tematem. Już w 2021 roku rozpoczęli strajk kurierzy dostarczający jedzenie w imieniu Glovo. Chodzi o zmianę sposobu, w jaki algorytm rozdziela i nagradza zamówienia. Po zmianie, zdaniem protestujących, ich dochody „dramatycznie spadły”, mimo że powinny pozostać na tym samym poziomie. W końcu, po kilku dniach strajków (w odstępie sześciu miesięcy), które zablokowały wniosek Glovera o zamówienie, strajkujący w końcu doszli do porozumienia.

Kolejna kara dla Glovo

Oliwier Wąsik i Paweł Smolnik

Innowacja pedagogiczna jest finansowana ze środków przyznanych przez Urząd Miasta Gdańsk.

Free Joomla! templates by AgeThemes