dziennikarstwo internetowe / edukacja przez działanie (learning by doing) 
nasz serwis informacyjny

Legenda Rapu - Piotr Łuszcz,,Magik

Piotr Łuszcz ,,Magik,, jest był z najpopularniejszych polskich raperów, tak naprawdę zapoczątkował on tą muzykę w polsce, a teraz dowiedzmy się czegoś na jego temat.

Magik a, właściwie Piotr Łuszcz  ur. 18 marca 1978 roku w Jeleniej Górze, był polskim raperem i producentem muzycznym.Należał do 2 grup muzycznych jako lider: Kaliber 44-(1994-1998) i Paktofonika-(1998-2000).Łuszcz wraz z grupą Kaliber 44 był dwukrotnie nominowany do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Frederyka i Pośmiertnie nagrodzony, w 2001 roku, nagrodą Fryderyka za album kinematografia grupy Paktofonika w kategorii Album Roku – Hip-Hop. W 2011 roku został sklasyfikowany na 8. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu ,,Machina,,. Rok później znalazł się na 11. miejscu analogicznej listy opublikowanej przez serwis Porcys.Jeśli chodzi o Kaliber 44 W 1994 roku Łuszcz dołączył do powstałej z inicjatywy nastoletnich raperów, braci Michała Martena znanego jako Ś.P. Brat Joka i Marcina Martena występującego pod pseudonimem Lord MM Dab grupy Kaliber 44. Grupa zadebiutowała w 1996 utworem pt. Magia i miecz, który ukazał się na kompilacji pt. S.P. nakładem wytwórni muzycznej S.P. Records. A jeśli chodzi o Paktofonikę to w 1998 roku Wojciech ,,Fokus,, Arsel zaprosił do współpracy Łuszcza i Sebastiana ,,Rahima,, Salberta który odszedł z grupy 3xKlan. Tego samego roku powstała grupa muzyczna Paktofonika. Pierwsze piosenki zespołu („Priorytety”, „Ja to ja” i „Gdyby”) powstały w październiku 1998 roku. Następnie do Paktofoniki dołączył DJ Bambus scratche oraz Sot (beatbox). Wiosną 2000 roku zespół podpisał kontrakt płytowy z wytwórnią Gigant Records. Wakacje tego roku grupa spędziła w Witten w Niemczech, gdzie nagrała utwór „2 kilo” z niemieckimi artystami.Jednak 26 grudnia 2000 roku, osiem dni po premierze płyty Kinematografia rankiem o godzinie 6:15 Łuszcz wyskoczył z dziewiątego piętra przez okno swojego mieszkania w Katowicach-Bogucicach. W stanie ciężkim został przetransportowany do szpitala, gdzie około godziny 6:45 zmarł. Był to niesamowity człowik z wielkim talentem i potencjałem i na jego cześć po jego ścmierci odbył się ostatni koncert grupy Paktofonika w Katowicach w spodku gdzie zawsze mżył wystąpić Magik. Jego koledzy z grupy zaśpiewali piosenki a nad sceną wisiał wielki plakat upamiętniający lęgędę jaką był Piotr Łuszcz znany pod psełdonimem Magik. Bardzo miło usłyszeć teraz że jego syn Filip Łuszcz poszedł w ślady ojca i razem ze starymi członkami Paktofoniki śpiewają teksty Magika.

Paktofonika | Hip Hop PL Wiki | Fandom Paktofonika – 2 kilo Paktofonika | Hip Hop PL Wiki | FandomDyskografia Paktofoniki - specjalny box na 20-lecie "Kinematografii" | ... Paktofonika - zdjęcia, dyskografia, muzyka na Tekstowo.pl

 

Innowacja pedagogiczna jest finansowana ze środków przyznanych przez Urząd Miasta Gdańsk.

Free Joomla! templates by AgeThemes