MATA-PATOREAKCJA, czyli kontrowersja i mocne słowa

MATA- PATOREAKCJA

kontrowersja i mocne słowa 

Michał Matczak (pseu. Mata) jest raperem/traperem urodzonym 14 lipca 2000 roku. Syn prof. Marcina Matczaka.  Zakontraktowany w wytwórni SBM Label. 

Uczęszczał do Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie.

Zszokował Polskie media po wydaniu swojego utworu pt. "Patointeligencja". Sam teledysk został nakręcony bez zgody na szkolnym dziedzińcu LO Batorego. Dużo osób było oburzonych zachowaniem 19-letniego chłopaka w stosunku do szkoły. W piosence opowiada on o bogatych dzieciach z dobrych domów i ich "przypałowych" akcjach, czyli np. branie używek itp. Głównie opowiada co robili z kolegami (wypowiadał często słowa "mój ziomo") przez cały ten okres szkoły, na wyjazdach itp. Podkreślając przy tym, że nie brakowało im nic, mieli kochających rodziców, dobre ubrania.

Młody Mata opowiada, że chciałby się oderwać od wizerunku bananowego dziecka.  Dużo osób było oburzone również rzekomym obrażaniem rodziców przez rapera. Po ponad roku utwór ma 46mln wyświetleń na serwisie YouTube.

Jednak Mata po tak dużym rozgłosie, gdzie głównie starsi ludzie byli oburzeni tym co wydał, nie poddał się tak łatwo i dnia 30.03.2021 wydał piosenkę pt. "Patoreakcja". Singiel w 1 dzień na serwisie YouTube zdobył 3.1mln wyświetleń. Jest to ogromna liczba, która cały czas rośnie. Utwór jest na pierwszym miejscu na liście "na czasie" oraz w "top 50 poland" w serwisie Spotify. 

Utwór nie tylko ma mocny tekst, ale także mocny teledysk. Przy całym utworze pomagało bardzo dużo osób, co widać po rozwinięciu opisu filmiku. W teledysku wystąpił Kuba Wojewódzki, znany ze stacji telewizyjnej TVN. W utworze również jest nawiązanie do tej stacji. Sama piosenka trwa ponad 5 minut. Już 20- letni Michał Matczak narobił szumu obrażając tam "Jacka Kurskiego" i całą telewizje polską. Wypowiada się on wulgarnie. Mata mówi również takie słowa "mój ziomo to ja". Jak wiadomo w Patointeligencji raper, przy wymienianiu co robili jego koledzy używał sformułowania "mój ziomo". Raper mówi także, że kocha swoich rodziców i niektórzy w Patointeligencji chyba źle zrozumieli przekaz uznając, iż Mata obraża swoich rodziców. Często wspomina "Gdyby nie Licentia Poetica, czekałby mnie poprawczak". Licentia Poetica oznacza swobodę poetycką. Mata podkreśla, że Batory to był tylko symbol, ponieważ odnosił się ogólnie do tematu patologii wśród bogato wychowanych dzieci. Cała piosenka jest dość kontrowersyjna i wywoła dużo szumu w mediach. 

 

Innowacja pedagogiczna jest finansowana ze środków przyznanych przez Urząd Miasta Gdańsk.

Free Joomla! templates by AgeThemes