dziennikarstwo internetowe / edukacja przez działanie (learning by doing) 
nasz serwis informacyjny

Co roczną nagrodę Olivier Arwards przyznawaną przez Society of London Theatre za najlepszą aktorkę otrzymała Jodie Comer za rolę Tessy w wielokrotnie nagradzanym spektaklu "Prima Facie". Spektal ten można obecnie obejrzeć na Broadwayu do 18 czerwca 2023r.

Olivier Awards 2023: Paul Mescal and Jodie Comer triumph at the biggest  night in UK theatre | Daily Mail Online

Zdjęcie ze strony: https://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-11930703/Olivier-Awards-2023-Paul-Mescal-Jodie-Comer-triumph-biggest-night-UK-theatre.html

   W poniedziałek 17 kwietnia 91 letnia mieszkanka gminy Pilawa, położonej w powiecie garwolińskim wyszła z domu i nie wróciła. 

Działania poszukiwawcze trwały nieprzerwane całą noc i były kontynuowane we wtorek . Z uwagi na wiek i podejrzenie zaniku pamięci u kobiety liczyła się każda chwila - poinformowała Karolina Lipiec z Komendy Powiatowej Policji w Garwblinie. Ponad 130 policjantów, wezwanych do służby w trybie alarmowym, wraz z 50 strażakami sprawdzali metr po merze pobliskie tereny. Do poszukiwań wykorzystywano też kamerę termowizyjną, drona, quady, oraz przewodnika z policyjnym psem tropiącym. 91 laka została odnaleziona około 4 kilometry od miejsca zamieszkania i została przewieziona do szpitala.

Informacja zaczerpnięta z : https://tvn24.pl/tvnwarszawa/okolice/pilawa-wyszla-z-domu-i-zaginela-szukalo-jej-blisko-200-osob-6938210

 

Jest to Serial na popularnej platformie HBO MAX, kręcony w Gdańsku, Reżyserowany przez Dawida Nickela. Przedstawia on grupę bogatych nastolatków i dziwnym, niewyjaśnionym zaginięciu. Premiera odbyła się 14 kwietnia 2023 roku.

W sobotę 1 kwietnia Rosja objęła przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Jak się okazało nie był to prima aprilisowy żart. Jest to w obecnym czasie sytuacja absurdalna, gdyż kraj ten dokonał krwawej napaści na Ukrainę i wywołał wojnę, która cały czas trwa. Niestety, Rosja obok USA, Chin, Wielkiej Brytanii i Francji, jest jednym z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, które mają prawo veta i wg obowiązujących przepisów nie można tego podważyć. Rosyjskie przewodnictwo w RB ONZ to cios wymierzony społeczności międzynarodowej . W wyniku ataku na Ukrainę Moskwa jest izolowana gospodarczo i dyplomatycznie, ale mimo to wg przepisów pozostaje jednym z pięciu stałych członków Rady. Przewodnictwo terrorystycznego państwa jakim jest Rosja w Radzie Bezpieczeństwa psuje wizerunek ONZ. Organizacja, która w swoim statucie ma wyraźnie zaznaczone, że bierze na siebie odpowiedzialność za pokój i stabilność na świecie postawiła w tym momencie na swoim czele kraj,
który ma na swoim sumieniu śmierć tysięcy niewinnych ludzi, w tym dzieci. Szokujący jest fakt, że państwo, które łamie każdego dnia prawa człowieka i dokonuje zbrodni wojennych przewodniczy pokojowej organizacji. Postawienie Rosji na czele Rady Bezpieczeństwa ONZ krytykowane jest na całym świecie, ale niestety karta ONZ nie pozwala na zmianę jej statusu jako stałego członka, co rzuca cień na wiarygodność tej organizacji jako pokojowej.

Święta wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami!

Święta te są wypełnione tradycjami, które kultywowane są od wieków. Choć na przestrzeni lat lekko uległy zmianom, część z nich wciąż jest zachowana w swojej pierwotnej formie. Ten i następny tydzień zostanie przepełniony uroczystościami i świętowaniem, więc bądźcie gotowi na świetną zabawę i wspaniałe święta!

Pierwszą tradycją o której nie można zapomnieć to pieczenie mazurków i drożdżowych babek! Od samego początku ciasto stanowiło symbol zakończenia Wielkiego Postu, a więc czasu poprzedzającego Wielkanoc. Kiedyś taki poczęstunek był nagrodą dla tych, którzy przetrwali 40 dni bez spożywania słodyczy i potraw mięsnych. Na dzień dzisiejszy jest to jeden z najbardziej oczekiwanych i porządanych wypieków, który powinien znajdować się na stole w Wielkanoc.

Starymi lecz świetnymi tradycjami są też malowania pisanek i święcenie palemek i pokarmów. Czy wiedziliście, że dzielenia się jajkiem przy śwątecznym śniadaniu ma podobne znaczenie do dzielenia się opłatkiem w czasie wigilijnej wiecierzy?

A jak świętują Wielkanoc ludzie w innych krajach? Czy mają takie same obyczaje i tradycje? Niekoniecznie)

Naprzykład w USA w Wielkanoc kobiety zakładają na głowę ogromne, pieknie przyozdobione kapelusze. Znajdują się na nich ozdoby nawiązujące do świąt wielkanocnych: kurczaki, pisanki i td.

W Niemczech jedną z tradycji jest toczenie i zrzucanie jajek z pagórków. Zawody wygrywa osoba której uda się rozbić jajka o siebie.

A w Irlandii w Wielką sobotę odbywa się "pogrzeb śledzia". W trakcie miejskiego pochodu, któremu przewodzi rzeźnik, wiesza się na kiju śledzia. Mieszkańcy manifestują swoje zmęczenie postem, symbolicznie bijąc śledzia kijami. 

Życzę wam miłych i spokojnych świąt! Bawcie się dobrze :)

Sylwia Chutnik, Wojciech Szumowski, Rafał Kowalski, Wojciech Śledź, Marek Suchar, Miriam Synger i inni będą gośćmi 8. Shalom Polin - Gdańskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej 2023. W programie wydarzenia, które potrwa od 31 marca do 2 kwietnia, znalazły się pokazy filmowe, dyskusje, warsztaty i spotkania autorskie. Wstęp wolny.

W piątek, 31 marca o godzinie 13.00 na Targu Węglowym przy Bramie Wyżynnej w Gdańsku odbędzie się otwarcie ogólnopolskiej wystawy „Kiedy Ziemia przestała być centrum Wszechświata”. Ekspozycja, przygotowana przez Archiwa Państwowe z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, w przystępny sposób przedstawia życie i osiągnięcia genialnego astronoma.

W poniedziałek 13 marca Administracja Joe Bidena zatwierdziła konwersyjny projekt wydobycia ropy naftowej w północnej części Alaski. Celem przedsięwzięcia jest wydobycie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Willow Project budzi ogromny sprzeciw ekologów.

Stany Zjednoczone są jednym z największych państw świata. Niezwykły kraj, który jednych zachwyca, a innych odpycha. Ameryka jest największym krajem imigracyjnym, a także zalicza się do najbardziej rozwiniętych krajów na całym świecie. USA charakteryzują się tym, że ich społeczeństwo jest bardzo zróżnicowane pod względem etnicznym, religijnym i rasowym. Dzisiaj przygotowałam ciekawostki o USA, które pomogą wam lepiej zrozumieć ten kraj.

1. W Nowym Jorku mówi się w ponad 800 językach, co czyni to miasto najbardziej zróżnicowanym językowo na świecie.

2. USA mają największą i najpotężniejszą armie w świecie

3. Najbardziej zaludnionym miastem jest Nowy Jork

4. Najwięszym stanem jest Alaska

5. USA jest krajem miliarderów

6. Szacuje się, iż ponad 42 milionów Amerykanów żyje w biedzie

7. Znana obecnie flaga Stanów Zjednoczonych jest w rzeczywistości 27 wersją flagi narodowej.

8. Co ósmy Amerykanin w pełnym momencie sowjego zycia pracował w Mcdonald's

9. USA zużywają 18% światowej energii

10. Jeśli masz 10 dolarów w kieszeni i nie masz żadnych długów, jesteś bogatszy niż 25% Amerykanów

11. Statua Wolności jest kojarzona z New Yorkiem, ale faktycznie znajduje się w New Jersey

12. Stany Zjednocznone wynalazły internet

13. Mimo że grizzly jest oficjalnym zwierzęciem Kalifornii, od 1922 roku nie zaobserwowano tam żadnego z nich

14. Codziennie w USA podaje się 100 akrów pizzy

15. Chociaż większość Amerykanów mówi po angielsku, nie ma oficjalnego języka narodowego

W minionym tygodniu we Francji doszło do protestów przeciwko reformie emerytalnej i brutalnych zamieszek. Francuzi wyszli na ulice po tym, jak parlament ostatecznie uchwalił kontrowersyjną reformę, podwyższającą wiek emerytalny. Do brutalnych protestów doszło w kilkudziesięciu miastach, między innymi w Rennes, Lyonie, Strasburgu i Breście. Manifestanci wznieśli barykady na ulicach, starli się z policją i próbowali wtargnąć do biur polityków i urzędów publicznych, niszczyli witryny sklepowe. Do scen chaosu doszło też w Paryżu. Uliczne walki, płonące worki i kontenery z odpadami, interwencje strażaków i brutalne szarże policji z użyciem pałek i gazu łzawiącego – to reakcja na kontrowersyjną decyzję rządu i prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Rządowa reforma emerytalna zakłada przede wszystkim podniesienie wieku emerytalnego z 62 do 64 lat. Związki zawodowe wezwały do kolejnych protestów –w dniu wizyty króla Wielkiej Brytanii Karola III w Bordeaux. Monarcha miał odwiedzić
południowo-zachodnią część miasta, w którym w czwartek wieczorem w wyniku zamieszek płomienie ogarnęły drzwi wejściowe ratusza. Protestujący wychodząc na ulice miast chcą wyrazić swoją opinię , która ma dotrzeć do władz gdyż wszystkie inne sposoby zawiodły i nie pozwoliły zapobiec reformie .

Protesty oprócz paraliżu funkcjonowania miast spowodowały, że popularne atrakcje turystyczne, takie jak Wieża Eiffla i Pałac Wersalski zostały zamknięte.

Oni rządzą światem influencerów i wśród nich są osoby z absolutnie przeróźnych dziedzin!

Lista top 10 najpopularniejszych gwiazd i influencerów na całym świecie:

1. Kylie Jenner

2. Cristiano Ronaldo

3. Ariana Grande

4. Selena Gomez

5. Kendal Jenner

6. Leo Messi

7. Kim Kardashian

8. Billie Eilish

9. Gigi Hadid

10. Beyonce

Natomiast proszę pamiętać, że sława lubi być dynamiczna, dlatego dane mogą zmieniać się z dnia na dzień.

Na Ziemię przetransportowano ciastka z kawałkami czekolady, które po raz pierwszy upieczono na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Pieczenie ciastek na orbicie Ziemi wykonano w ramach eksperymentu. Jego celem było sprawdzenie, czy w warunkach nieważkości możliwe jest upieczenie ciastek, które w przyszłości, w czasie długotrwałych podróży kosmicznych, mogłyby umilać astronautom czas. 

Polska to niesamowity i zróźnicowany kraj, pełen historii i pięknych miejsc, które warto poznać!

Tutaj przedstawiłam kilka takich miejsc wartych odwiedzeniwa:

1. Pierwszym takim miejscem w Polsce jest Kopalnia Soli w Wieliczce. W 2018 roku Wieliczkę odwiedziło ponad 1,7 milliona turystów, pochodzących z 170 krajów. Kopalnia Soli w Wieliczce prowadzi nas w nieznane i tajemnicze obszary. Ponad 3-kilometrowa trasa ciągnie się głęboko pod ziemią, schodząc nawet na 135 metrów w głąb. Można tam poznać rozwój technik górniczych, maszyn oraz obyczajów górników, a nawet podziwiać podziemne jeziora i rzeżby wykute przez podziemnych artystów na przestrzeni kolejnych wieków. Tutaj przyjeżdżają tłumy turystów corocznie, żeby odwiedzić tak znaną wyprawę do wnętrza ziemi.

2. Zamek w Malborku - chyba znany dla każdego zamek jest jednym z najważniejszych zabytków w całej Polsce. Dlaczego? Dlatego, że na całym świeciej jest wiele zamków, ale żaden z nich nie jest tak duzy jak zamek krzyżacki w Malborku. Został zbudowany przez Krzyżaków i do dziś są tam zachowane rzeźby krzyzackich rycerzy. Na początku, kiedy tylko został zbudowany, nazwano go Marienburg. Sam ten zamek składa się z 3 części: Zamku Głównego, Zamku Średniego i Zamku Niskiego. Każdego roku w ostatnim tygodniu lipca odbywa się tam średniowieczny jarmark, a od kwietnia do sierpnia na terenie zamku odbywają się pokazy światła i dźwięku.

3. Morskie Oko - serce Tatr. Jedno z najpopularniejszych miejsc, a także jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów w poslkiej części Tatr. Morskie Oko to największe jezioro w Tatrach, znajdujące się w Dolinie Rybiego Potoku, na wysokości 1395 metrów nad poziomem morza. Jest uważane za jedno z najpiękniejszych jezior świata. To co zachwyca najbardziej to zmienność koloru tafli wody zależnie od pory dnia i pory roku. Miejsce, które powinien odwiedzić każdy kto lubi poznawać więcej o górach i chce zobaczyć piękne krajobrazy.

Serwis informacyjny:
z życia ZSO nr 6 w Gdańsku

Serwis informacyjny:
z życia Gdańska

Serwis informacyjny:
z życia Trójmiasta

Serwis informacyjny:
z życia w naszym kraju

Serwis informacyjny:
muzycznie

Serwis informacyjny:
film

Serwis informacyjny:
z kalendarza

Serwis informacyjny:
teatr / scena

Serwis informacyjny:
sport

Serwis informacyjny:
motoryzacja

Serwis informacyjny:
moda

Serwis informacyjny:
kultura

Serwis informacyjny:
gwiazdy

Serwis informacyjny:
zdrowie

WYNIKI PRACY UCZNIÓW na lekcji w dniu 2022-12-01

Poniżej prace uczniów na lekcji w dniu 1 grudnia 2022 r. zrealizowane w systemie PRESSMEDIA.
Prace przesłane inną drogą będą wyświetlona po ich umieszczeniu w systemie i poza dostosowaniem ich do systemu będą miały dodatkowo opublikowaną formę w jakiej zostały dostarczone.
Prace zostaną ocenione i lekcja podsumowana do dnia 8 grudnia 2022 r.

WYNIKI PRACY UCZNIÓW na lekcji w dniu 2022-12-02

Poniżej prace uczniów na lekcji w dniu 1 grudnia 2022 r. zrealizowane w systemie PRESSMEDIA.
Prace przesłane inną drogą będą wyświetlona po ich umieszczeniu w systemie i poza dostosowaniem ich do systemu będą miały dodatkowo opublikowaną formę w jakiej zostały dostarczone.
Prace zostaną ocenione i lekcja podsumowana do dnia 8 grudnia 2022 r.

Innowacja pedagogiczna jest finansowana ze środków przyznanych przez Urząd Miasta Gdańsk.

Free Joomla! templates by AgeThemes