Informacja dla rodziców uczniów klas 1B i 1BB VI LO w Gdańsku

UWAGA! Hasło dostępu do informacji o aktywności swojego dziecka wszyscy rodzice dostaną poprzez system dziennika elektronicznego GPE najpóźniej do dnia 7 stycznia 2020 r.

Na spotkaniu z rodzicami uczennic i uczniów klas 1B oraz 1BB VI LO rodzice zostali poinformowani o sukcesach, ale również niepowodzeniach wdrażania innowacji pedagogicznej w tych k;asach. Poinformowaliśmy rodziców o najważniejszych celach wdrażanej innowacji i poprosiliśmy o ich pomoc i życzliwe wsparcie w dalszej realizacji projektu. Rodzicom przygotowaliśmy i wręczyli na spotkaniu krótką informację o warunkach i celach minimalnego udziału w innowacji obowiązującego wszystkich uczniów.

Ustaliliśmy dodatkowo na spotkaniu, że z dniem 10 grudnia zawieszamy negatywne oceny wystawione w GPE za aktywność w projekcie. Będą one na nowo wystawione dając szansę uczniom na uzupełnienie zaległości. 

 

Poniżej tekst informacji przekazanej rodzicom:

Innowacja pedagogiczna w klasach 1B i 1BB LO
Uczenie się przez działanie (learning by doing):
dziennikarstwo internetowe narzędziem rozwoju miękkich kompetencji społecznych oraz cyfrowych dla osobistego rozwoju i przygotowania do funkcjonowania

w społeczeństwie jutra.

Projekt stwarza szansę ZAINTERSOWANYM i kreatywnym uczniom. Uczniowie chcący się zaangażować w  dziennikarstwo internetowe mogą otrzymać staż w prawdziwych mediach i na okres stażu uzyskać prawdziwą legitymację prasową. Są uczennice/uczniowie angażujący się mocno – ich poniższa notatka nie dotyczy.
WSZYSTKICH UCZNIÓW OBOWIĄZUJE innowacja obowiązuje W MINIMALNEJ SKALI w ramach obowiązkowego  dla LO programu nauczania!!!. Oceny są wystawiane z przedmiotu informatyka.

PROSIMY RODZICÓW O WSPARCIE w realizacji tych obowiązkowych zajęć – nastolatkowie nie za bardzo chyba rozumieją po co to i dlaczego. (Niniejsza uwaga nie dotyczy uczennic i uczniów, którzy zaangażowali się w działanie w  ramach innowacji pedagogicznej)

 1. Innowacja nie jest realizowana systemem lekcyjnym. Kładzie nacisk na indywidualne działanie ucznia w dowolnym miejscu i dowolnym czasie (Tak będzie całe życie – współcześnie konieczność uczenia się przez całe życie).
 2. Uczeń ma udostępnione w sieci przystępne źródła informacyjne co i jak należy robić. Przyzwyczaja to ucznia do samokształcenia. Odzwyczaja od złego nawyku sprowadzania swojej edukacji i rozwoju tylko do obecności na lekcji.
 3. Każdy uczeń ma obowiązek zredagowania co najmniej 2 notatek na każdy tydzień w formie prasowego NEWSa w naszym systemie. Dlaczego?
  1. Młodzież obecnie nie za bardzo interesuje się światem w jakim żyje (co się dzieje w szkole, w  mieście, kraju, na świecie) Dlatego system pisania newsów ma wymusić na nich śledzenie tego co się dzieje, zmienia, rozwija. Tematyka jest dowolna – może dotyczyć wąskich osobistych zainteresowań.
  2. Tworzenie newsów w formie cyfrowej uczy jak stosować najnowsze technologie (Internet, smartfon) dla swojego rozwoju, a nie tylko dla zabawy i konsumpcji.
  3. Publikując w otwartym systemie Internetowym uczymy się sterować informacją jaką wyświetla o nas wyszukiwarka Google (i inne). Nieocenione dla dalszego rozwoju i osobistej kariery.
 4. W jakim zakresie dotyczy to programu nauczania z Informatyki (cele poniższe są nadzwyczaj ważne, i  niemożliwe do zrealizowania w trakcie tylko 1 godziny lekcji informatyki w klasie.):
  1. Umiejętność wyszukiwania i selekcji źródeł informacji
  2. Umiejętność oceniania wiarygodności informacji (fact checking) i uodpornienie się na manipulację medialną i internetową,
  3. Umiejętność wykorzystania nowych technologii dla osobistego auto-rozwoju, auto-kreacji, auto-promocji. (obecnie już jedna z ważniejszych przepustek do kariery zawodowej na współczesnym rynku pracy)
  4. Umiejętność kreatywnego wykorzystywania obowiązujących praw autorskich (przestrzeganie prawnie zastrzeżonych praw autorskich, umiejętność wykorzystywania tzw. wolnych licencji)
 5. Dlaczego zadanie jest stałe, przez cały rok – minimum DWA NEWSy w tygodniu?
  Chcemy przełamać syndrom utożsamiania edukacji ze szkołą zamiast z uczeniem się przez ucznia.
  Dlatego stosujemy metodę: UCZENIA SIĘ PRZEZ DZIAŁANIE ( learning by doing).
  CZĘSTE i REGULARNE POWTARZAN IE DZIAŁANIA jest gwarantem nabycia stałej, intuicyjnej umiejętności. Tego nie zastąpi żadna, nawet najlepsza, lekcja w szkole.
  Współczesna edukacja sprowadza się do uczenia się przez całe życie i to praktycznie, przez działanie.

Jestem w każdej chwili do Państwa Dyspozycji! (kontakt poniżej)
 

Janek Jackowicz-Korczyńsk
realizator innowacji pedagogicznej http://pressmedia.vilogdansk.pl
redaktor naczelny Miesięcznika KREATYWNI: https://e-kreatywni.eu
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.: 513 602 978

 

Innowacja pedagogiczna jest finansowana ze środków przyznanych przez Urząd Miasta Gdańsk.

Free Joomla! templates by AgeThemes