Innowacja pedagogiczna:
uczenie się przez działanie (learning by doing)
.

DZIENNIKARSTWO INTERNETOWE narzędziem rozwoju kompetencji społecznych oraz cyfrowych

Recenzja filmu ,,Fabelmanowie'' Stevena Spielberga

 ,,Fabelmanowie'' to amerykański dramat filmowy, który ukazał się na ekranach 30 grudnia 2022 roku. Film w reżyserii Stevena Spielberga, który wplątuje własną historię w fikcyjne wątki, pokazując jak rosło w nim zamiłowanie do kina. Stosunkowo prosta historia, jednak szybko przekonujemy się, że jest w niej smak goryczy. 

 Film opowiada historię rodziny Fabelmanów z perspektywy Sammy'ego. Wszystko rozpoczyna się gdy rodzice zabierają młodego chłopca do kina, gdzie ogląda ,,Największe widowisko świata'' w reżyserii Cecila B.DeMille'a. Scena wykolejenia pociągu zrobiła na nim ogromne wrażenie, poruszyła go i przeraziła do tego stopnia, że postanowił odtworzyć ją za pomocą swojej nowej kolejki i amatorskiej kamery.

 Motywem przewodnim filmu jest rodząca się w chłopaku fascynacja światem kina i pierwsze próby stworzenia własnej produkcji, znakomicie przedstawia dorastanie chłopaka, stawiając na jego drodze nowych ludzi i wyzwania, które koniec końców kształtują to, kim się staje. Lecz przedstawia także relacjie i dramaty rodziny Fabelmanów, ktore tworzą z nich prawdziwą rodzinę z krwi i kości.

Oprócz znakomitego scenariusza, należy pochwalić dobór postaci i ich umiejętności aktorskie na najwyższym poziomie. Paul Dano i Michelle Williams w roli rodziców są zdecydowanie niezastąpieni. Tata Sammy'ego to portret mężczyzny który już dawno pogodził się z losem wciąż pracującego na potrzeby rodziny ojca. Z ambicją pcha technologię do przodu, a praca jest dla niego wszystkim. Michelle Williams gra kobietę rozpieraną przez masę sprzecznych emocji, jest żywiołowa i niezłomna, chociaż niekiedy zawodzi i jest egoistyczna, stara się być dobrą matką. Uważam, że jest niezastąpiona w roli Mitz- matki. 

Spielberg portretuje rodziców jako kochających ludzi, ale zachowuje ich wady. Pokazuje też wyzwania przed którymi musieli stanąć, jak sobie z nimi radzili. Jednak mimo wszystko, pomogli synowi spełnić największe marzenie, i byli przy nim gdy rozwijał swoje umiejętności przy kamerze. Snując opowieść o rodzinie, Spielberg w pewnie sposób tworzy pewnego rodzaju autobiografię, jednak nie odwzorowuje swojego życia jeden do jednego.

Podsumowując, ,,Fabelmanowie'' to doskonała produkcja, zdecydowanie jedna z moich ulubionych jeśli chodzi o filmy Spielberga. Film powinien obejrzeć każdy, kogo interesują historie o dorastaniu, zmianach, relacjach rodzinnych, a przy tym chce poczuć dreszczyk emocji, którego ewidentnie nie brakuje w filmie. Uważa się, że to najlepszy film reżysera, i podsumowanie jego działalności filmowej. Bardzo zachęcam do obejrzenia!

 

Innowacja pedagogiczna jest finansowana ze środków przyznanych przez Urząd Miasta Gdańsk.

Free Joomla! templates by AgeThemes