Innowacja pedagogiczna:
uczenie się przez działanie (learning by doing)
.

DZIENNIKARSTWO INTERNETOWE narzędziem rozwoju kompetencji społecznych oraz cyfrowych

Recenzja Książki „Gdzie śpiewają raki”

Książka “Gdzie śpiewają raki” to przejmująca historia o miłości i szukaniu sprawiedliwości, umiejscowiona naprzepięknym tle dzikiej natury mokradeł Karoliny Północnej. Delia Owens w niezwykle wzruszający sposób opowiada o dorastaniu i trudnym życiu pełnym przeciwności losu.

Książka łączy historię o trudnym dzieciństwie i jeszcze trudniejszym dorastaniu. Mrożącą krew w żyłach tajemnicę nierozwiązanego morderstwa.

To pasjonująca historia, w której elementy kryminału łączą się z wątkami obyczajowymi.

Po utracie majątku, zbijanego na plantacjach bawełny i tytoniu, rodzina Clarków zmuszona została do przeniesienia się do skromnego domku na mokradłach pod sennym miasteczkiem Berkley Cove. Podobnie jak rozsypująca się chata, powoli niszczeć zaczęła także i zamieszkująca ją rodzina, a po odejściu matki i starszego rodzeństwa, najmłodsza z Clarków, Kya, pozostała pod opieką nadużywającego alkoholu ojca.

Osamotniona dziewczynka całe dnie poświęcała na wędrowanie po mokradłach, poznając jego tajemnice. Wkrótce to właśnie bagna stały się jej domem, a towarzyszami – zamieszkujące je zwierzęta. Z kolejnymi latami wokół dziewczyny narastać zaczęły legendy, a mieszkankę mokradeł powszechnie zaczęto nazywać Dziewczyną z Bagien.

Szczególnie ważna okazuje się relacja głównej bohaterki z matką, którą Owens eksponuje w swojej powieści. Matka jest początkiem, a dla Kyi również i końcem pewnego etapu; jej odejście, a następnie utrata pamiątek po matce prowadzi do zmiany w życiu dziewczynki. Utrata matki skutkuje nieodwracalną zamianą ról w rodzinie Clarków i wiąże się z koniecznością szybkiego dorastania dziewczynki.

Książka Gdzie śpiewają raki to przede wszystkim opowieść o wykluczeniu z życia społecznego. Segregacja rasowa okazuje się bezradna wobec Kyi, która, choć nie jest czarnoskóra, nie należy też do społeczności białych. Nie jest ani mieszkanką wsi, ani „miastową". Jest inteligentna i oczytana, ale nie chodziła do szkoły i nie zdobyła formalnego wykształcenia. Kya nie należy zatem do świata, w którym opracowane są zasady, przepisy i prawa. Jest częścią jedynie bagien. Warto przeczytać, wzruszenia gwarantowane.

Innowacja pedagogiczna jest finansowana ze środków przyznanych przez Urząd Miasta Gdańsk.

Free Joomla! templates by AgeThemes